0 537 525 90 55

Cide

18 Jun

Cide

Cide

Tarihi

Anadolu’nun çoğu yöresinde olduğu benzer biçimde Cide’nin tarihi de insanlık tarihi kadar eskidir. Homeros yaklaşık 2800 yıl önce yazdığı İlyada’da Cide’den şöyle söz eder. “Yüksek kültürlü Henetlerin yurdundan geçtik; Kiteros’tan Aycelos’tan”.
Aycelos bugünkü Cide’dir. Kiteros’ta doğal bir liman olan ve günümüzde Gideros adıyla bilinen eski bir yerleşim merkezidir. Cide 1213 senesinde Anadolu Selçukluların, 1460‘da Fatih Sultan Mehmet ‘in Kastamonu’yu almasıyla da Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğine geçmiştir.
Cide, tarih boyunca ipek yolu üzerinde önemli bir liman olma özelliğini sürdürmüş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de “Karaağaç İskelesi“ adıyla Rus çarlığından getirilen tuzun dağıtım merkezi ve imparatorluğa mal sevk edilen bir liman olarak önem kazanmıştır. 1868 senesinde ilçe olmuştur.

Coğrafi Yapısı

Bartın – Sinop Karayolu üzerinde yer edinen ve 103 km. Uzunluğunda bir kıyı şeridi ile Karadeniz’e açılan Cide, Kuzeyde Karadeniz, doğuda Doğanyurt, Güneyde Şenpazar ve Pınarbaşı, Batıda Bartın ilinin ulus ve Kurucaşile ilçeleri ile çevrilidir.
683 km. Yüz ölçümüne haiz olan İlçemiz genelde dağlık ve engebeli bir coğrafi yapıya sahiptir. İlçenin doğusunda İsfendiyar sıradağları uzanır. Yer yer sarp ve geçit vermeyen tepelere rastlamak mümkündür. Geçit vermeyen dere ve çay yoktur. İlçe merkezinde râkım sıfır olup averaj râkım ise 800-900 m arasıdır. İlçenin %70’i ormanlarla kaplıdır. Başlıca ağaç türleri: kayın, köknar, gürgen, meşe, çam ve kestanedir.
İlçedeki başlıca akarsuları: Kapısuyu, Devrekani, Aydos, Güble ve Fakaz çaylarıdır.

cide

Cide

Bitki Örtüsü ve İklim

İlçe, Karadeniz Sahil Şeridi boyunca, bölgenin en uzun ve en geniş sahil şeridine ve en uzun sahiline haizdir.
Cide – Bartın Karayolunun Kuzeyinde kalan Döngelce Köyü Kızıldere mevkii Birinci aşama ve Gideros Koyu mevkii İkinci derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.
Bölgede koruma altına alınan bitki türü yoktur. Ayı ve karacalardan oluşan hayvan popülasyonunun koruma altına alındığı, ulusal Parklar ve Yaban hayatını Koruma Genel Müdürlüğünce bildirilmiş olup denetim ve kontrolleri ilgili birimlerimizce sürdürülmektedir.
Gökçeler Köyünde 20 Metre yüksekliğinde Malyas Şelalesi, Malyas Mağarası, Kalafat Köyü Gideros Koyu, Okçular Köyü Harabeleri, Sırakaya Köyünde doğal mağara, Çayüstü Köyü düz yerleşmesi; Fakaz’da “Gallistratia” isminde ören yeri ve Yenice Köyü Gökçekale mevkiinde Roma dönemine ait eski mezarlıklar, Pınarbaşı ilçesi sınırında bulunan Ilgarini Mağarası ile dünyanın üçüncü büyük kanyonu olan “Varla- Valla Kanyonu” kültür ve tabiat mirası olarak yer verilmiştir.
İlçede Batı Karadeniz iklimi yargı devam eder. En çok senenin Ekim ayında yağış alır. Senelik m2’ye düşen averaj yağış miktarı 1.088,3 kilo’dır. Yıllık sıcaklık ortalaması 2005 Yılı verilerine bakılırsa 14,5 0C olup en yüksek ısı 27,2 0C ile Temmuz ayında yaşanmıştır. En düşük ısı ise Ocak ayında yaşanmış olup averaj 2,5 0C’dir. Ortalama rüzgâr hızı 4,9 m/sec olup egemen yön cenup Batı Rüzgârlarıdır.

Cide Gideros Koyu

Ulaşım

1968 Yılına kadar ilçede ulaşım deniz yoluyla yapılırken, Cide – Bartın yolunun açılmasıyla ulaşım tamamen kara yöntemiyle yapılmaya başlanmıştır. Liman inşaatına 1976 senesinde başlanmış ve 1985 senesinde bitirilmiştir. Cide Limanı yükleme, boşaltma ve deniz yolu nakliyat faaliyetlerinde kolaylık sağlamaktadır. Limanda 300 metre boyunda rıhtım mevcut olup, iskele yoktur. Limanda 1.500 tonluk gemiler barınabilmektedir. Balık mevsiminde 30-40 balıkçı gemisi limanda barınmaktadır. Seyir feneri faal durumdadır. Ek olarak İlçemiz İlyasbey Köyünde bir adet balıkçı barınağı mevcuttur.
İlçemiz İl Merkezine 135 km., Doğanyurt ilçesine 65 km. Şenpazar ilçesine 39 km. Bartın ili Kurucaşile ilçesine 28 km. Uzaklıktadır.
İlçemizde 103 km. Karayolu, 529 km. Köy ağı mevcut olup, karayolunun tamamı asfalttır.
Haftanın her günü İstanbul, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu’ya otobüs ve minibüsler kalkmaktadır. En fazla otobüs seferleri İstanbul’a olmaktadır. Bunun nedeni ekonomik yönden etkin nüfusun çoğunluğu İstanbul’da yaşamaktadır.

Konaklama

Cide‘de konaklama yapabileceğiniz pek çok alternatif yer alıyor. Cide otelleri arasından size en uygun olanını seçebilir ve konaklama yapabilirsiniz. Sahil kenarındaki pansiyonlardan birini tercih ederseniz, hafta sonu tatiliniz daha keyifli geçecektir elbette.

Cide de en çok dikkat çeken konum ve konaklama rahatlığı açısından en iyisi Cide Huzur Pansiyon‘dur.

Cide Pansiyon

Pansiyon Telefon Web Sitesi Adres
Cide Huzur Pansiyon 0 (366) 866 33 88 www.cidehuzurpansiyon.com Kasaba mahallesi Uğur Mumcu caddesi No:18

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply