0 537 525 90 55

Gökçeada Kaleköy Liman

12 Jun

Gökçeada Kaleköy Liman

Gökçeada Kaleköy Liman

Gökçeada Kaleköy Limanı, adanın deniz kenarında yer alan tek yerleşim bölgesi. Aynı zamanda çok eski yıllardan beri adanın dünyayla bağlantısını sağlayan bir liman. İskele çok derin olmadığı için zamanında kıyıya yanaşamayan büyük gemiler açığa demir atarmış. Yolcu ve eşyalarını da sandallarla ulaştırırmış kıyıya.
Kuzu Limanı kurulduğundan beri burası ulaşım için kullanılmıyor.

Gökçeada Kaleköy Liman

Gökçeada Kaleköy Liman

Son yıllarda genişletilen liman şimdi her türlü hava koşulunda sığınılabilecek durumda. Daha çok balıkçı barınağı olarak kullanılsa da yat ve tekneler için de uygun bir ortam bulunuyor.

Yaz akşamları turistlerin en favori yeri Kaleköy Liman. Kordon boyunca yürümek, çay bahçelerinde oturmak, dondurma yemek, hediyelik eşya tezgahlarını gezmek, balık restoranlarında yemek yemek burada vakit geçirmenin yolları. Limanda konaklama sağlayan 2-3 otel de bulunuyor.

Kaleköy Limanında bir zamanlar Gökçeada’nın Metropolitan Kilisesi olan Aya Marina Kilisesi bulunuyor. Son yıllarda restore edilen kilise beyaz rengi ve ufaklığıyla çok sempatik görünüyor. Eskiden denize açılmadan önce buraya uğrayan balıkçılar, Tanrı’ya kendilerini koruması ve bereketle geri yollaması için dua ederlermiş .

Tavsiyeler:
-Özellikle gün batımında yeşil deniz fenerine yaslanarak güneş batışını seyredin.
– Mendireğin arkasındaki kayalardan denize girebileceğiniz bir merdiven bulunuyor, kendinizi tertemiz sulara bırakın.
– Aya Marina Kilisesi’nde dua edin.
– Mendirekten balık tutun.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave a Reply