0 537 525 90 55

Gökçeada Zeytinliköy

12 Jun

Gökçeada Zeytinliköy

Gökçeada Zeytinliköy

Zeytinliköy zamanında adanın en sosyal yerlerinden biriymiş. Şimdi nispeten sayısı fazla dükkanlarıyla en sık ziyaret edilen köylerden. Yaz-kış sürekli yaşayan kişi sayısı 50-60 civarında. Adından da anlaşılacağı gibi etrafı çok sayıda zeytin ağacıyla çevrili. Merkeze 3 km. uzaklıktaki köy, koruma altındaki dört köyden biri. Adanın en eski kilisesi olan Agios Georgios Kilisesi de bu köyde.
Gökçeada Zeytinliköy

Gökçeada Zeytinliköy

Köyde hepsi dibek kahvesi ve bazıları sakızlı muhallebi, dondurma sunan 4 kahvehane bulunuyor. Hepsi köyün ufak meydanda toplanmış durumda. Dibek kahvesiyle ünlenmiş Madam’ın Yeri‘nin artık bir Madamı yok. Madam vefat edince bayrağı oğlu Kosta devralmış. Yazları Yunanistan’dan gelip kahvehaneyi açıyor.  Panayot ise dayısının 100 senelik kahvehanesini işletiyor. Bir tarafta doğduğu gün hediye edilen kahve fincanları bir tarafta yüzyıllık berber koltuğu, masalarda sabah kesip bardağa yerleştirdiği güller ile nostaljik ortamını koruyor.

Dünyadaki 300 milyon ortodoks Hiristiyanın ruhani lideri olan 1.Bartholomeos 1940 yılında Zeytinli’de doğmuş. 1991 yılında Patrik ilan edilen Bartholomeos, senede birkaç kez doğduğu evi ziyarete geliyor.

Zeytinliköy’de 3 kahvehane dışında 1 butik otel, 3 tane de yemek yenilebilecek kafe bulunuyor. Cicirya denilen Rum mutfağına özgü hamur işini burada tatmak mümkün.

Eğer yolunuz sonbaharda köye düşerse, ana yoldan köye sapan yolu sağlı sollu sarmış böğürtlenlerden tatmadan geçmeyin !

Dibek kahvesi, taşa oyulmuş bir çukurda kahve çekirdeklerinin 10 kiloluk demirle ezildikten sonra elekten geçirilmesiyle yapılıyor. Kahve taze taze günlük hazırlanıyor. Her ne kadar tabelalarda hala dibek kahvesi yazsa da artık hiçbirinin elde demir bütün günü kahve çekirdeklerini ezerek geçirdiklerini sanmıyorum. Ama olsun fast food ile büyüyen bir nesil olarak bizde de o tadı ayırt edebilecek damak tadı kalmadı zaten! Siz en iyisi ismin büyüsüne kapılın ve nostaljik havasını koruyan köy meydanında kahve içmenin keyfini yaşayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Leave a Reply